Moja córeczka

Moja córeczka to opowiadanie Tadeusza Różewicza, które pochodzi ze zbioru Wycieczka do muzeum. Zbiór ten został wydany w 1966 roku przez wydawnictwo Czytelnik.

Opowiadanie pierwotnie było nowelą filmową, która nigdy jednak na ekranie się nie znalazła. Moja córeczka to poruszająca opowieść o losach ojca i córki, o bezgranicznej, bezradnej oraz ślepej miłości rodzicielskiej. To opowieść o oddalaniu się pokoleń, o starciu prostego i bezpiecznego, szarego życia z brudnym i groźnym światem wielkiego miasta.

Andrzej Barański zaadaptował tę prozę i wyreżyserował telewizyjne przedstawienie. Akcję przeniósł z lat sześćdziesiątych do współczesności oraz opowiedział w kilku scenach, które działy się na przestrzeni lat. Przedstawił małe, prowincjonalne miasteczko i owdowiałego ojca, który samotnie wychowuje córeczkę. Następnie ona, ciągle dziecinna, tuż przed maturą, a on nieporadny wobec dziewczyny, która dojrzewa. Później wyjechała na studia i nie wróciła już więcej. Teraz są święta, przychodzi wiadomość o jej chorobie. Ojciec zabiera przysmaki wigilijne i jedzie odwiedzić chorą córkę, na pewno samotną w akademiku. Lecz mała córeczka już tam nie mieszka, jest już zupełnie inną osobą.

Możesz również polubić