Labirynt nad morzem

„Labirynt nad morzem” to zbiór szkiców i esejów Zbigniewa Herberta. Zbiór ten został wydany w 2000 roku, czyli po jego śmierci.

Zawartość tej książki to głównie eseje na temat kultury i historii antycznej. Zbigniew Herbert opisuje m.in. starożytną Grecję, cywilizację Etrusków i rzymskie podboje Europy. Razem z Barbarzyńcą w ogrodzie i Martwą naturą z wędzidłem tworzy swojego rodzaju trylogię na temat historii oraz sztuki Europy od czasów starożytnych do współczesnych.

Tytuł odsyła do metafory labiryntu, czyli budowli, w której centrum ukryty jest skarb, lecz trudno do niego trafić w ciągu korytarzy. Takim labiryntem był pałac Knossos, w którym, według mitu, zamknięty był Minotaur. Dla Herberta labiryntem w sensie metaforycznym jest poznawanie świata sztuki antycznej i konfrontowanie własnych wyobrażeń na jego temat z rzeczywistością. Zdaniem pisarza, nie należy przyjmować za własne cudzych sądów na temat jakiegoś dzieła sztuki, lecz należy świadomie samodzielnie oceniać. Dzieła antyczne są bardzo często tylko rekonstrukcją.

Możesz również polubić